Czym są gry RPG?

Oprócz pierwszoosobowych i trzecioosobowych strzelanek, symulatorów, gier sportowych czy horrorów, do najpopularniejszych produkcji należą z pewnością także gry RPG. Czym charakteryzuje się ten gatunek i o co w takich grach chodzi?

W grach RPG tworzymy własną postać, określając jej cechy, umiejętności czy wygląd. Z czasem poszczególne atrybuty bohatera możemy ulepszać. Swoje korzenie takie produkcje mają w tradycyjnych grach fabularnych, w których był mistrz gry. W grach RPG istotny jest również czynnik losowy, który odpowiada za to, jak dobrze jedna postać wyleczyła drugą czy też jak celnie strzelała.

Fabuła oraz świat przedstawiony w grze różnią się w zależności od konkretnego tytułu. Często jednak motywem przewodnim jest uratowanie świata, a akcja toczy się w klimatach fantasy (magowie, magiczne stworzenia, małe miasteczka, lasy) lub science-fiction. Często mamy do dyspozycji otwarty świat, w którym samodzielnie musimy zdecydować, gdzie powinniśmy pójść, z kim porozmawiać i co zrobić najpierw. Nasze wybory mogą mieć wpływ na dalszy rozwój osobowości bohatera, a nawet na zakończenie gry. Rozgrywka jest więc nieliniowa, co stanowi niewątpliwy atut tego typu produkcji.

Całą akcję obserwujemy najczęściej z perspektywy trzeciej osoby. Czasem jest również widok pierwszoosobowy lub izometryczny, dający nieco inny pogląd na sytuacje mające miejsce na ekranie komputera.

Bardzo ważne w grach fabularnych jest odkrywanie świata i przemierzanie poszczególnych lokacji, choć obecne są również sceny walki i pojedynkowania się. Celem może być zdobycie istotnego przedmiotu lub pokonanie przeciwnika. Wiele zależy tutaj od pomysłowości twórców gry.

Gry RPG mające premierę w 2019 roku zapowiadają się bardzo ciekawie, podobnie jak produkcje z minionego roku. Jakie konkretnie tytuły warto sprawdzić, dowiecie się z naszych kolejnych artykułów. Przyjrzymy się w nich najlepszym produkcjom, które wyróżniają się na tle konkurencji. Wybór jest naprawdę spory, a współczesne gry RPG dają szansę na wiele godzin świetnej zabawy.

Dodaj komentarz