Czy gry planszowe kooperacyjne są dobre dla dzieci?

Gry planszowe mają wiele zalet. To nie tylko sposób na spędzanie czasu z dzieckiem i zacieśnianie rodzinnych więzi, ale również jedna z metod rozwijania zdolności logicznego myślenia i koncentracji. Dziecko uczy się skupiać swoją uwagę na jednej rzeczy, nabywa większej cierpliwości. W ostatnim czasie popularne stały się gry planszowe kooperacyjne – alternatywa dla klasycznych „planszówek”. Czy mogą w nią grać również najmłodsi gracze?

Co to są gry kooperacyjne?

Są to gry planszowe, w których współzawodnictwo schodzi na dalszy plan, a jego miejsce zajmuje współdziałanie zawodników. Tym samym dąży się do jednego celu, który czasem ze względu na zdarzenia losowe pojawiające się w trakcie gry, jest trudny do osiągnięcia. Fabuła poszczególnych gier kooperacyjnych jest różnorodna i można dopasować ją do wieku dziecka.

Gry planszowe kooperacyjne dla dzieci

Popularny „Chińczyk”, czy „Grzybobranie” w pewnym momencie mogą wydać się dziecku monotonne i mało absorbujące. Czasem warto postawić maluchy przed większym wyzwaniem. Gry kooperacyjne wyróżniają się tajemniczością, dynamicznością i nagłymi zwrotami akcji. Przez to stają się bardziej atrakcyjne dla młodszych odbiorców.

Bardzo często dzieci mają za zadanie rozwikłać zagadkę po to, aby gra posunęła się naprzód. Rozwijają więc w sobie twórcze myślenie i kreatywność.

Zatem, czy kooperacyjne gry planszowe są odpowiednie dla dzieci? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Nie tylko stymulują pracę obu półkul mózgowych, ale gwarantują również dobrą zabawę.

Świetne przykłady gier planszowych kooperacyjnych można znaleźć na https://egmont.pl/Gry-planszowe/Gry-kooperacyjne,267278,k.html.